4 efterårsworkshops i bindevævets tegn

 

Vi er klar igen med 4 workshops i efterårssæsonen, og de kommer til at stå i fasciaens tegn. Dorte og Birthe vil hen over de næste par måneder undervise i forskellige måder at "træne" fasciaen på, for at vise de forskellige tilgange til fasciatræning.

 

Fascia er en del af vores bindevæv, som binder hele kroppen sammen. Vores muskler er vævet ind i bindevævet, og jo mere elastisk og velhydreret vores fascia er, jo mere effektivt kan musklerne arbejde. Fasciatræning er også interessant, hvis du f.eks. har kroniske smerter. Fasciaen er velforsynet med nerver, så ved at påvirke fascia, påvirker vi også vores nervesystem, og det kan have en positiv effekt på smerter.

 

Alle workshops ligger om søndagen og varer 75 minutter - se datoer, tidspunkt og indhold nedenfor.

 

Du kan tilmelde jer en eller flere workshops, find link under hver workshop.

 

 

Søndag, den 30. august, kl. 09.30-10.45 

"Blødgør din fascia" - med de grønne bolde og peanutten, v/ Birthe

På denne workshop bruger vi de populære grønne bolde og peanutten til at vække vores fascia op med langsomme og blide bevægelser og bevidst brug af åndedrættet. Vi kommer hele kroppen igennem og arbejder med at øge mobiliteten og fornemmelsen af velvære i kroppen. Så når du går fra workshoppen, så vil du føle at du har arbejdet med hele kroppen på den behagelig måde.

Tilmeld dig her

 

Søndag den 27. september kl. 9.30-10.45 

Fascia Focus er tilbage! v/ Dorte

En dynamisk træning, hvor hele kroppen bliver arbejdet godt igennem - her bliver du strakt, forlænget og afspændt. Vi starter med en rytmisk opvarmning til musik, hvor der både indgår motorisk udfordring og sved på panden. Derefter laver vi seje og glidende sekvenser, hvor vi mærker kroppens stramme steder og forlænger bindevævet - og vi afslutter med afspænding.

Kom og vær med til en workshop med udfordring, bevægeglæde - og ikke mindst velbehag og god kontakt til kroppen bagefter. 

Tilmeld dig her

 

Søndag den 25. oktober 9.30-10.45 

"Bevæg dig rolig" v/ Dorte

Denne workshop er et frikvarter fra det, der måske går lidt for hurtigt i hverdagen. 

Bindevævet er vores største sanseapparat, og det vil vi her bruge aktivt. Vi anvender elementer fra både neuro-og fasciatræning til at mærke og give efter, så både krop og nervesystem får input og mulighed for at finde ro. 

Målet er afspænding både af krop og sind. 

Her kan du deltage, også selvom du har fysiske udfordringer – øvelserne kan justeres efter dagsform og individuelt behov.

Tilmeld dig her

 

Søndag d. 8. november, kl. 9.30-10.45 

"Går du godt?" - Fødder & Fascia v/ Birthe

På denne workshop fokuserer vi på fasciatræning for fødderne og forbindelsen fra fødderne op igennem benet til bækkenet. Denne forbindelse er lige så vigtig som det at arbejde med selve fødderne. Vi starter med langsomme, blide bevægelser, som bliver mere og mere dynamiske.

Vi bruger bolde, hænder og elastikker for at stimulere fasciaen i fødderne, ben og bækken, alt sammen med henblik på at få mere elastiske og spændstige fødder. På den måde skaber vi bedre kontakt til underlaget og forbindelse fra fødderne op igennem kroppen, som kan gøre, at gang og løb føles lettere. 

Tilmeld dig her

 

0
Feed